Розсилка

підписатися

RSS-стрічка новин з сайту

Наші партнери
Тижневик "Народна"
Історія вчить і закликає нас не йти вдруге безславними шляхами

01.11.2011

IMG_0453.jpg25 жовтня, під час тижня роботи в округах народний депутат України, голова Запорізької обласної організації Народної Партії Валерій Олексійович Баранов відвідав Розівський район, де зустрівся з представниками Спілки козаків України «Військо Запорізьке».

Отаман Розівського куреня Козачого Війська Запорізького Низового осавул Сергій Топалов звернувся до Валерія Баранова з проханням надати фінансову допомогу на будівництво каплиці поряд з Уклінним Хрестом, яка є частиною проекту створення історико-меморіального комплексу «Поле слов’янської мужності» на території заповідника «Кам’яні Могили» Розівського району Запорізької області.

IMG_0448.jpgСаме на цьому місці у степах Північного Приазов’я біля р. Калка (сьогодні р. Кальчик) 31 травня 1223 року відбулася перша трагічна битва між русько-половецьким і монгольським військом.

Для того, щоб зрозуміти весь трагічний результат битви, який був вирішений наперед, звернімося до історії.

 

Амбіційні князі, які претендували на спадщину Володимира Мономаха, знаходилися в постійній ворожнечі. Це і зумовило в XII столітті розпад Київської Русі. І навіть коли половецький хан Котян звернувся до руських князів з проханням разом виступити проти нового грізного ворога – монголів, не всі відгукнулися на його заклик. Північні князі залишилися байдужими, і тільки південні зібралися в Києві на раду під верховенством трьох великих князів: Мстислава Молодецького Галицького (зятя хана Котяна), Мстислава Київського і Мстислава Чернігівського. Ці троє князів знаходилися в постійній міжусобиці, але після довгих умовлянь і щедрих подарунків половецької знаті було вирішено, що «краще зустріти басурманів на половецькій землі, ніж на своїй».

Похід розпочали у квітні 1223 року при повному розливі річок. Збір був призначений біля острова Хортиця, де до русичів приєдналися половці. Рішення приймалися на князівській рада, але кожен з князів, слідуючи власним інтересам, намагався чинити по-своєму.

IMG_0447.jpg31 травня 1223 року 80-тисячне русько-половецьке військо вступило у бій з 30-тисячною армією монголів. Маючи значну кількісну перевагу, русичі зазнали нищівної поразки, яка, на жаль, була вирішена наперед. Головною причиною поразки русько-половецького війська стала відсутність єдиного командування. Три Мстислави – Галицький, Київський і Чернігівський – так ворогували між собою, що не змогли змусити себе діяти спільно і кожна дружина билася сама по собі.

У битві на річці Калці русько-половецьке військо втратило більше, ніж 70 тисяч ратників. Крім того, дуже багато воїнів загинуло при переслідуванні, у тому числі шестеро князів: Мстислав Чернігівський, його син Василь, Ізяслав Луцький, Юрій Несвизський, Святослав Шумський і Ізяслав Канівський. Також з цією битвою народний епос пов'язує і загибель руських богатирів: у літописі серед убитих названі імена Олексія Поповича і Добрині Рязанца – реальних осіб і, очевидно, знаменитих воїнів, якщо їх згадали поряд з князями.

Історичний центр країни – південні й центральні землі Русі – втратили своїх князів і військо. За тринадцять років до початку монгольського нашестя ці території так і не змогли відновити свій потенціал.

Після розподілу спадку Чингісхана завойовані землі половців дісталися його онукові Батию. Саме він через 13 років після битви на Калці очолив загальномонгольський похід на Східну і Центральну Європу(1236-1243).

Починаючи з 1998 року, представники органів виконавчої влади, місцевого самоврядування Розівського району Запорізької області та Володарського району Донецької області, громадськості, козацьких організацій почали втілювати в життя ідею щодо привертання уваги громадськості до цієї історичної дати. У знак пам’яті про загиблих ратників і князів-мучеників 31 травня 1998 року представники Свято-Іверської общини, Спілки козаків України «Військо Запорозьке», Розівської та Володарської  районних рад та райдержадміністрацій встановили пам’ятний знак – дерев’яний Уклінних Хрест, який через рік замінили на гранітний. Відтоді кожного року в останню суботу травня на території заповідника проводиться щорічний міжрегіональний цикл заходів «Билини Київської Русі», в якому беруть участь делегації козаків з України, Дону і Кубані, представники органів виконавчої влади і місцевого самоврядування, щоб вшанувати тих, хто загинув за віру та Вітчизну.

На думку голови Запорізької обласної організації Народної Партії Валерія Баранова, створення історико-меморіального комплексу «Поле слов’янської мужності», як символу єдності слов’янських народів, має велике значення. Історія надала нам урок того, які згубні наслідки може мати розбрат у суспільстві. Ми ж повинні зробити висновки і скористатися ними заради блага і процвітання нашої України, бо «історія – то кров предків, і вона вчить і закликає не йти вдруге шляхами безславними».

Тетяна Гущина,

прес-секретар Запорізької обласної організації

Народної Партії

Коментарі
Топ - новина
ДО «ФОРМУЛИ МИРУ»

02.10.2019

Замість криків про зраду і звинувачень треба зайнятись випрацюванням документів (законів) і практичних заходів з реалізації того, що допоможе зціленню України

Публікації
Правда, яку не кажуть людям

02.11.2019 

Україна, як Система, має продукувати "умови для максимальної самореалізації та задоволення матеріальних та духовних потреб кожного та умови для гідного життя всіх своїх громадян".