Розсилка

підписатися

RSS-стрічка новин з сайту

Наші партнери
Тижневик "Народна"
Консул Угорщини українського законодавства не порушував

08.10.2018

Між Україною та Угорщиною триває дипломатичний конфлікт. У мережі з'явилося відео, на якому у Берегові на Закарпатті українці отримують угорське громадянство, а присутні в консульстві особи радять не розповідати про це українській владі. За такі дії міністр закордонних справ України Павло Клімкін пригрозив вислати угорського консула. Натомість керманич МЗС Угорщини Петер Сійярто пообіцяв вставляти Україні палки в колеса на її шляху до НАТО і ЄС. Як реагувати нашій державі на незаконну видачу угорських паспортів на її власній території? Аби розібратися в ситуації i-ua.tv звернувся до експерта з питань зовнішньої політики фонду Майдан Закордонних справ Олександра Хари.

– На Вашу думку, як Україна має діяти в умовах дипломатичного конфлікту з Угорщиною? Адже роздача паспортів в консульстві цієї країни на Закарпатті – пряме порушення українського законодавства. 

– Давайте про все попорядку. Почнемо з того, що відео- та фотозйомка на території консульства іншої країни є порушенням Віденської конвенції про консульські відносини. Відповідно, якщо Україна говорить: «Наші спецслужби зафільмували порушення», тоді ми самі виступаємо у ролі порушників. У цьому випадку Україна знехтувала міжнародними зобов'язаннями, що вже не є добре. По-друге, відео не відповідає заявам і коментарям українського МЗС. У ролику паспорти не видавалися.

За словами Клімкіна, цей скандал винесли на загал, бо нібито угорський консул просив не розповідати про видачу паспортів українським урядовцям. Але консул такого не говорив. Ця репліка належить іншій присутній в залі особі. На відео явно чутно жіночий голос, у той час як консул – чоловік.

До речі, в Україні існує Консульський статут – документ, який регулює діяльність українських консулів закордоном. Зокрема, він передбачає і видачу громадянам України різних документів. То наших консулів теж за формальними ознаками можна наказувати? При цьому ані угорські, ані українські консули рішення про надання громадянства не приймають. Це відбувається у столицях. Таким чином, угорський консул виконав таку саму роботу, як і наші за кордоном. Різниця лише в тому, що у нас немає державної політики на видачу паспортів у суміжних державах, а в Угорщини така недружня політика є.

Українська влада явно бажала використати цей відеоматеріал, аби нанести по Угорщині політичний удар. Але порушень за цією країною немає: ні з точки зору українського законодавства, ні з точки зору міжнародних домовленостей. При цьому, безумовно масова видача паспортів є недружньою, агресивною політикою. Втім, проблему варто розглядати під іншим кутом зору.

– Виходить, що українці, які отримали угорські паспорти, зберігши при цьому українське громадянство, порушили законодавство нашої держави. 

– В Україні не передбачене подвійне громадянство, але законодавство не забороняє мати паспорт іншої країни. Адже чому тоді за це немає кримінальної, чи адміністративноївідповідальності? У той же час, вітчизняне законодавство вважатиме людину, яка не вийшла з українського громадянства належним чином громадянином України у будь-якому випадку, іноземні паспорти для цього не перешкода. З іншого боку, Конституція і закон про громадянство не дозволяють позбавити українця громадянство. З іншого, підзаконні акти вимагають українського чиновника зібрати необхідні документи для позбавлення громадянства, якщо він дізнається про наявність громадянства іншої країни. Втім, процедура настільки тривала та складна, що не знаю чи були такі випадки взагалі.

– Чому проблема паспортів є настільки болючою?

– По-перше, велика кількість українських депутатів мають більше ніж один паспорт. Наявність у них громадянства Угорщини, Ізраїлю, чи США – півбіди. Значно гірше, коли наші можновладці мають паспорти з двохголовим орлом. Такі люди є не тільки серед парламентарів, але і серед мерів міст та депутатів обласних рад. Думаю, вони створюють значно більше проблем національній безпеці, ніж пересічні українці угорського походження.

По-друге, існують економічні питання, чому ці люди хочуть отримати паспорт іншої країни. Вони намагаються влаштуватися на роботу і працювати там, де платять більше. Закарпаття є депресивним регіоном. «Бізнесом», який там процвітає, є хіба що контрабанда. Тому, я б порадив нашим можновладцям перед тим, як карати власних громадян створити для них всі умови, аби вони перестали хотіти паспорти інших країн.

– Угорці у відповідь пригрозили вислати українського консула... 

– Це симетричні практика і відповідь. Якщо угорці вишлють українського консула – це буде абсолютно очікуваним кроком. Аналогічна ситуація була, коли з європейських держав вигнали російських шпигунів. У відповідь Росія вислала таку ж кількість дипломатів країн ЄС, а щодо США обмежила граничну численність акредитованих дипломатів (defacto американських дипломатів в РФ було більше, ніж російських в США).

Звісно, я розумію, що в Угорщини є агресивні плани по відношенню до України. Однак стверджувати про порушення на основі інформації з відео недоречно. У ролику немає жодних порушень: ані міжнародного права, ані двосторонніх угод. Тому, реакція українського МЗС є не зовсім адекватною. Визнаю, мені також не подобається видача угорських чи будь-яких інших паспортів. Але я б порадив краще працювати нашим спецслужбам. Нехай вони спочатку знайдуть переконливі порушення українського законодавства, а потім будуть вести мову про вислання угорського консула.

– На Вашу думку, для чого потрібен цей конфлікт?

– У нас і так з Угорщиною натягнуті відносини. Чого досяг Павло Клімкін? Невже він думав, що угорці визнають вину і перестануть роздавати паспорти? Це все – марні сподівання. Паспорти на Закарпатті як видавалися, так і видаватимуться. А якщо ми дійсно створимо для цього недуже комфортні умови, процес переїде на територію Угорщини. Тим паче,враховуючи безвіз, для мешканців Закарпаття перейти кордон не складає проблем.

Чи досягли ми за допомогою конфлікту припинення блокування Угорщиною нашого співробітництва з ЄС і НАТО? Навпаки, вона використовує цю суперечку для посилення тиску на Україну. Чи був цей конфлікт аргументом для наших західних друзів, аби вони вплинули на Угорщину так, щоб та перестала нам створювати проблеми? Непевний, адже як я уже казав, відео – непереконливий факт для звинувачень. Не думаю, що такий крок вітатиме у Брюсселі та Вашингтоні. Замість публічних демаршів краще більш наполегливо працювати з нашими друзями в Європі та Америці, аби вони повернули до тями офіційний Будапешт.

Тож навіщо це було зроблено, мені незрозуміло. В Україні конфлікту з Угорщиною дали зовсім непотрібний розголос. Відтак, мені здається, що дипломатичний скандал з Будапештомє політичною акцією, до якої вдались напередодні виборів, аби створити керманичу зовнішньою політикою – Петру Порошенку імідж захисника національної безпеки та інтересів. Але такі дрібні внутрішньополітичні ігри лише шкодять нашим інтересам. До того ж видача угорських паспортів – складна проблема. І вирішити її методом піару, YouTube, чи Twitter просто неможливо. Вони, навпаки,здатні тільки погіршити ситуацію. 

http://i-ua.tv/index.php?newsid=14392

Топ - новина
ДО «ФОРМУЛИ МИРУ»

02.10.2019

Замість криків про зраду і звинувачень треба зайнятись випрацюванням документів (законів) і практичних заходів з реалізації того, що допоможе зціленню України

Публікації
Правда, яку не кажуть людям

02.11.2019 

Україна, як Система, має продукувати "умови для максимальної самореалізації та задоволення матеріальних та духовних потреб кожного та умови для гідного життя всіх своїх громадян".