- Головна
- Наші новини
- Точка зору
Конституції функціонують тому...
06.10.2016
Конституції функціонують тому, що активно діють (мають діяти) люди та інститути.
Очевидно? Якби ж...
Не можна сказати, що люди та інститути нашої реформованої-перереформованої країни не діють чи діють не активно. Діють, аж гай гуде. Тільки замість активних дій, спрямованих на реалізацію конституційних положень, на утвердження верховенства права, гарячково і з великим ентузіазмом кроять і перекроюють закони і власне конституційні положення.
У нас усе ще поширене вкрай хибне уявлення про реформи як про перш за все зміни законодавства. Банальне невиконання законів виправдовується тих законів недосконалістю. І ким виправдовується? Самими правопорушниками.
Старі недосконалі закони міняються на нові, нові закони знову не виконуються, отже, є недосконалими, а тому коло повторюється.
Яке вже тут верховенство права.
Давно слід зупинитися і почати з початку. З аксіом, з простих цінностей. З абетки.
І така абетка, цитатою з якої починається цей текст, нещодавно вийшла з друку.
"Конституційне АБВ". Автор – Всеволод Володимирович Речицький.
Чи розуміємо, чи сприймаємо ми, як суспільство, аксіоми органічного конституціоналізму?
Яким є наше ставлення до свободи, власностІ і демократії?
Чому у нашому гімні є слова "душу й тіло ми положим за нашу свободу", а у нашому Основному Законі немає права на демократичне повстання і права на вільне володіння зброєю?
Мусимо погодитися з В.В. Речицьким у тому, що "...в Україні не було і немає глибокого усвідомленя того, у чому полягає загальний зміст і функціональне призначення органічного конституціоналізму загалом. В даному випадку йдеться не про окремі норми та інстититути, а про хибне визначення головних цінностей, стратегічної мети Основного Закону. Від більшості українських політиків і юристів на запитання про те, чим є у функціональному сенсі конституція та які її головні цінності, у кращому випадку можна почути означення конституції з підручника радянського державного права".
У кращому випадку, що правда, то правда.
Всеволод Речицький, цілком успішно намагаючись "бути серйозним і несерйозним водночас", надає усім нам можливість усвідомити основи органічного конституціоналізму.
Автор пов'язує органічний конституціоналізм з якісним проривом у соціальній динаміці, де головне – "юридична рівність можливостей, прямий доступ до шансів і зваб, максимальне спрощення та вкорочування соціальних трансакцій".
А ще для органічного конституціоналізму характерий вічний жах чиновника: владна ієрархія відступає на другий план.
Як гіркі ліки ми повинні сприйняти сумні висновки В.В. Речицького про те, що "наш вітчизняний конституціоналізм не є органічним", а наша Конституція "насправді не є правовою".
А тому нам варто ще раз переглянути своє ставлення до співвідношення цінності життя і свободи, права і демократії.
Ігорь Головань
Адвокат, керуючий партнер Адвокатського об'єднання "Головань і партнери"
http://blogs.pravda.com.ua/
Топ - новина
ДО «ФОРМУЛИ МИРУ»
02.10.2019
Замість криків про зраду і звинувачень треба зайнятись випрацюванням документів (законів) і практичних заходів з реалізації того, що допоможе зціленню України
Публікації
Правда, яку не кажуть людям
02.11.2019
Україна, як Система, має продукувати "умови для максимальної самореалізації та задоволення матеріальних та духовних потреб кожного та умови для гідного життя всіх своїх громадян".