Розсилка

підписатися

RSS-стрічка новин з сайту

Наші партнери
Тижневик "Народна"
ЗАГРОЗИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ НАШОЇ ДЕРЖАВНОСТІ

11.06.2007

ОКРЕСЛИВ ЛІДЕР НАРОДНИКІВ ВОЛОДИМИР ЛИТВИН У СПІЛКУВАННІ З ЖУРНАЛІСТАМИ НАПЕРЕДОДНІ ЇХНЬОГО ПРОФЕСІЙНОГО СВЯТА

1. Брак концептуальності за надлишку безвідповідальності

Нещодавно, перебуваючи на Житомирщині, Голова НП Володимир Литвин спрогнозував: "Нас чекають потрясіння, періодичні протистояння аж до січня 2010 року, тобто доти, доки буде обрано Президента України”. За його словами, "суспільство вже буде психологічно підготовленим до сильної руки, і тому, хто стане Президентом, варто буде сказати лише, які зміни потрібно внести в Конституцію". На думку лідера Народної Партії, "під одну особу тоді вибудується вся політична система України". Цю тезу він розвинув і під час вівторкової зустрічі з пресою. Зокрема, даючи оцінку загальній ситуації в Україні, Володимир Литвин зазначив, що сьогодні відбувається ослаблення практично всіх державних інституцій, за винятком президентської гілки влади, і це відбувається навіть попри те, що зміни в Конституції мали суттєво урізати повноваження Президента. Володимир Литвин також переконаний, що сьогодні саме Президент задає тон політичним процесам, оскільки нині в його підпорядкуванні перебуває більша частина силових структур. Також він констатував, що коаліція й уряд ослаблений, адже квотний принцип формування уряду призвів до того, що там немає групи однодумців. На думку Литвина, сьогодні підсилюються позиції тіньової політики. Подібно до того, як тіньова економіка контролює 60 відсотків, більшість рішень на рівні органів державної влади й місцевого самоврядування приймається у «підкилимовий» спосіб.

Відповідаючи на запитання - яким чином мусять працювати парламентарії Верховної Ради 5-го скликання у нинішніх умовах, лідер народників зазначив, що ВР України повинна прийняти політико-правове рішення про свою роботу до виборів у комітетах і збиратися на пленарні засідання тільки в екстрених ситуаціях. За його словами, у питанні легітимності засідань Верховної Ради ситуація є патовою.

На запитання від «Народної» про подальшу долю політичної реформи з огляду на потребу її місцевого наповнення, Володимир Литвин зазначив, що контури адміністративно-територіальних трансформацій та чітке розмежування повноважень між гілками влади, центром й регіонами це лише інструментарій державного управління. Водночас у практиці нашого державного будівництва відчувається брак концептуальних ідей загальної стратегії, спрямованих на те, щоб громадяни країни відчули своє гідне місце у цьому глобалізованому світі та знали, куди ж ми рухаємося, і щоб люди мали змогу свої особисті й родинні плани зіставляти з перспективами розвитку країни, регіону, міста.

До речі, на прес-конференції Володимир Литвин розкритикував поспіхом прийнятий Верховною Радою пакет документів про вступ України до СОТу, бо в ньому не було прописано законодавчого обмеження імпорту генетично модифікованої продукції чи хоча б прийнято норму про обов’язкове позначення на етикетках продукції способу її вирощення й виготовлення.

А загалом, на думку політика, над Україною нависає відчуття силового розв'язання конфлікту. "Черга начебто підійшла до України: всі пострадянські республіки (за винятком Казахстану і України) через цей етап вже пройшли", сказав він. На його думку, Україна стояла на межі силового конфлікту ще під час подій у Генеральній прокуратурі 24 травня. Але В.Литвин додав, що після того, злякавшись відповідальності, українські найвищі посадові особи взяли паузу і зробили крок назад. "Сьогодні в Україні підготовлений грунт до сильної руки. Я думаю, що ця невизначеність остаточно набридла людям", сказав він. Історик за фахом, Литвин порівнює нинішню ситуацію в Україні з подіями у Франції 1848 року та в Німеччині на початку 30-х, коли Веймарську республіку цілком легітимно на виборах змінила нацистська диктатура, і навів цікавий факт, коли Адольф Гітлер 27 разів вирішував дату остаточного наступу, і весь час, окрім останнього разу, її нерішуче скасовував…

2.Аналізуючи минуле

Втім, присутніх на прес-конференції журналістів цікавили більш знайомі історичні паралелі – з днем вчорашнім, оскільки у джерел нинішньої кризи, на думку багатьох аналітиків, стоїть грудневий компроміс 2004 року, прийнятий тоді не без впливу зовнішніх чинників. Заслуга Литвина, як голови тодішнього законодавчого органу влади, у безкровному характері подій першого Майдану – беззаперечна, однак колег цікавило – чи відчуває політик докори сумління за те, що тоді конфлікт у владі був законсервований, щоб у наші дні спалахнути з новою силою?

На це складне питання лідер народників відповів, що сам для себе є найбільшим суддею, ніж усі його критики разом взяті. Поряд з тим він висловив переконання, що будь-яке інше рішення, аніж третій тур голосування, призвело б у той час до значно гірших наслідків для нашого суспільства. На думку політика, фактично у вересні відбудеться 5-й тур тих самих президентських виборів. Цікавою була й відповідь на запитання про втрачену альтернативу, коли на хвилі помаранчевого ентузіазму й всебічної підтримки України з-за кордону виносилася ідея утворення на парламентських перегонах мегаблоку з політичних партій, що підтримують Президента, Прем’єра й спікера з подальшою перспективою створення парламентської більшості. Не переходячи на особистості, Володимир Литвин, якого тоді частенько запрошували виступати у ролі модератора багатосерійних перемовин між вчорашніми союзниками, зізнався, що рівень взаємних інтриг між ними вже на початку 2005 року дозволив йому спрогнозувати (попри скепсис Президента), що відставка уряду Тимошенко трапиться не пізніше жовтня, і якби майор Мельниченко здійснював запис тих дачних переговорів, для широкого загалу це була б не менша сенсація, ніж перший касетний скандал…

З. Яким він буде, « 5-й тур»?..

Значна частина запитань лідеру народників від журналістів була присвячена темі участі очолюваної ним партії в дострокових парламентських виборах.

За словами В. Литвина, особисто він є прихильником ідеологічного принципу партійного будівництва, і тому хотів би, щоб його партія на вибори йшла самостійно, але він повинен ураховувати думки своїх прихильників. "Тому ми, мабуть, будемо блокуватися і продовжувати роботу блоком, який був створений на парламентських виборах у 2006 році", сказав він. В.Литвин пояснив свою позицію тим, що частина виборців зберегла в пам'яті назву цього блоку. "Потрібно мати політичне терпіння, і якщо будувати політичний проект, то на тривалий період", зазначив він. В.Литвин також повідомив, що до Народної Партії звертаються представники невеликих політичних партій, але водночас партія веде переговори і з впливовими політичними силами. "У мене є переговори з політичними «важкоатлетами». Я їх слухаю і думаю", – сказав він. Щодо того, чи приєднуватиметься НП до коаліційних або опозиційних сил, В.Литвин зазначив, що політичні альянси – не самоціль, і він стоятиме "на тому, щоб позиції збігалися, а працевлаштовувати себе за рахунок популярності власного імені я не хочу". "Я не хочу, щоб моє ім'я стало прозивним", сказав він. До того ж не варто ігнорувати й міркування суто психологічних міжособистісних симпатій й антипатій, які завжди присутні у реальній політиці. Коли йому говорять, що в партії невеликий рейтинг, Володимир Михайлович відповідає: "У нас немає грошей на великий рейтинг". "І, по-друге, я ціную відданість того невеликого відсотка думаючих людей, які виражають підтримку партії", – відзначив В. Литвин.

«На дострокових парламентських виборах, на жаль, обов’язково застосовуватиметься адміністративний ресурс», – із сумом спрогнозував перебіг виборчої кампанії (вірніше її фінального акорду – підрахунку голосів) лідер народників. І річ не тільки в тому, що в країні вже проведено вибори із сфальсифікованими результатами і ніхто не поніс відповідальності за спаплюження волевиявлення громадян. Зокрема, Литвин заявив, що у нього є відчуття, що й сьогодні сторони у всеозброєнні вже готуються до застосування адмінресурсу.

За словами В.Литвина, сьогодні головна проблема захистити результати виборів. Адже чим більшою буде реальна явка населення, тим менше залишиться шансів сфальсифікувати вибори.

В. Литвин розкритикував новий склад Центральної виборчої комісії. Зокрема, вважає неприпустимим формування ЦВК за квотним принципом з числа тих партій, які призвели до виникнення політичної кризи. «Вони (політичні сили, представлені у парламенті) сьогодні виписують для себе норми законодавства, вони організовують для себе вибори, вони ці вибори будуть проводити і фактично через своїх представників у ЦВК будуть їх рахувати», - сказав В. Литвин.

ЗАНОТУВАВ ОЛЕКСАНДР ВОРОНІН

"Народна" №22 (95) від 09 червня 2007 року

Коментарі
Топ - новина
ДО «ФОРМУЛИ МИРУ»

02.10.2019

Замість криків про зраду і звинувачень треба зайнятись випрацюванням документів (законів) і практичних заходів з реалізації того, що допоможе зціленню України

Публікації
Правда, яку не кажуть людям

02.11.2019 

Україна, як Система, має продукувати "умови для максимальної самореалізації та задоволення матеріальних та духовних потреб кожного та умови для гідного життя всіх своїх громадян".