Розсилка

підписатися

RSS-стрічка новин з сайту

Наші партнери
Тижневик "Народна"
РЯТУЙТЕ, «ЖУЛІКИ» ТА «БАНДИТИ»!

20.04.2007


Якщо вдатися до біблійного стилю, то причинно-наслідкові зв’язки можна змалювати так: помаранчеві вбили «кучмізм» і народили Президента та міф про українську демократію; Президент убив помаранчеву коаліцію і народив «любих кумів», Прем’єра й Універсал; «любі друзі» вбили НСНУ і народили бабу Параску та опозицію в білому; Прем’єр убив міф про українську демократію, Універсал, сподівання на консенсус і народив Закон про Кабінет Міністрів (разом із суперопозиціонеркою), приймальне відділення для парламентських перебіжчиків та чутки про слабкість Президента; Президент разом із суперопозиціонеркою вбили парламент, Конституційний Суд, чутки про слабкість і народили рух на дострокові вибори. Ну чим не політичний «Еклезіаст»?

 
Арлекін у шароварах

Дивно, але ці трюки ще не вбили ілюзію людей про народовладдя: частина (навіть із кулаками й підковами) слухняно рухається туди, де намалюють у небі серце, частина – туди, де краще вже сьогодні. Ці люди не обурюються, що правом голосу їх наділяють лише в певний час, з приводу не ними визначених питань і в окремо відведеному місці. Наша демократія, як арлекін у шароварах, обслуговує багатих, а глузує з багатьох. Досвідчені демократи запевняють, мовляв, був час, ми й самі хотіли вірити, що це хвороба зростання. Частково воно так і є, ще Черчілль полюбляв повторювати, що прірву не можливо подолати в два стрибки. Демократичне суспільство англійці, французи або американці не одержали в подарунок. У них на це витрачено століття.

Англійський парламентаризм, наприклад, бачив різні часи. У 1599 році на останній аудієнції, яку Єлизавета І влаштувала своїм норовливим законодавцям, її промова була такою: «Перед мною завжди стоїть Судний день, і коли я предстану перед Ним, з чистим сумлінням скажу, що правила в ім’я блага свого народу… І прошу передати слова моєї подяки всій нижній палаті, тому що від вас я насичувалася світом знань, і якщо й робила помилки, то лише з причин моєї недостатньої інформованості». Таким було ставлення до зовсім не покірного парламенту, але для цього й парламент мав бути осередком знань і служіння державі.

 
Не можете покохати, то хоча б поплачте з нами

Президент, Прем’єр і їхні прибічники цього тижня шукали прихильності держав з доброю історичною пам’яттю й досвідом. За всіма ознаками, ці держави вже зрозуміли, що з Україною нині краще поводитися, як з протипіхотною міною нештатного зразка: ноги можуть однаково втратити – і той, хто поставив, і той, хто йтиме, і хто візьметься розміновувати. 17 квітня Віктор Ющенко заспокоював у Брюсселі голову Єврокомісії, Жозе Мануеля Баррозу, що владну кризу вирішуватимуть виключно мирним і демократичним шляхом, а найкращим засобом для цього є проведення дострокових виборів. Того ж дня, у своїй промові перед Парламентською асамблеєю Ради Європи (ПАРЕ) у Страсбурзі, Віктор Янукович запевняв, що уряд та коаліція стоять на сторожі Конституції і не допустять силового розвитку подій. Обидва очільники підтвердили готовність підкоритися рішенню Конституційного Cуду, але Федорович ще додав, що в разі визнання Указу Президента нелегітимним, гарант відповідатиме за порушення Конституції.

Протягом трьох діб європейці обережно намагалися прояснити для себе стан справ в Україні. Зокрема, члени антикризової коаліції спільно з опозиціонерами зустрілися з доповідачами ПАРЄ по Україні Ханною Северінсен і Ренатою Вольвенд. Саме там політичні опоненти продемонстрували вищий рівень європейськості. Повноважні дами від ПАРЄ почули, як депутат від ПР пан Колесников назвав помаранчевих «жуліками», а у відповідь почув від депутатки БЮТ пані Бондаренко, що коаліціянти «бандити», і все це трохи не закінчилося бійкою. Тому вже напередодні термінових дебатів з українського питання, які відбулися в четвер, стало зрозуміло, якою буде резолюція ПАРЄ – соломоновою як для Президента, так і для Верховної Ради. Нема правих і неправих, є велика “вавка”, яку потрібно спільно лікувати, «Євросоюз дуже зацікавлений у збереженні стабільності й демократії». Асамблея коректно утрималася від намагань напряму втрутитися в кризову ситуацію й обмежилася лише юридичними рекомендаціями: що зробити зараз і як уникати аналогічних кризових явищ у майбутньому.

 
Сюзанна, Сюзанна …

Тим часом Міністр закордонних справ А. Яценюк “обробляв” іншу ділянку. Перебуваючи з візитом у Москві, попри всі зовнішні справи, він привіз до Росії пояснення позиції пана Ющенка і натяки, що вибори відбудуться незалежно від рішення КС. Мовляв, не поспішайте з поздоровленнями. У Києві цього тижня тривала кампанія з дискредитації Конституційного Суду: головна доповідачка по справі «ВР проти Президента», пані Станік, не відмовилася від свого важкого хреста, й розгляд справи розпочався. Таке вчасне звинувачення від СБУ у хабарництві не подіяло, тому вже по обіді Юлії Володимирівні довелося спішно скликати прес-конференцію і заявляти від імені народу, що КС не здатний прийняти рішення й навіть, якщо він його прийме – довіри до такого рішення нема вже тепер. З її слів, у суді сидять не судді, а члени партій, більша частина з яких, заангажована ПР. Їй ладно підспівував бек-вокал – пани Кириленко й Луценко. Водночас представники коаліції посипали голову попелом, відбріхувалися, як могли, роз’яснюючи, чому пані Станік не відмовилася від справи.

Коли в середу судді й учасники процесу прийшли виконувати свою відповідальну роботу, до речі, результати якої зголосилися визнати Прем’єр і Президент, прохід до приміщення КС заблокували представники опозиції. На робоче місце «верховні жреці» змогли потрапити лише з допомогою міліціянтів у касках. Законослухняна Верховна Рада, на чолі з бездоганним спікером, одразу згадала відповідні статті кримінального кодексу й попередила опозиційних екстремістів про можливість позбавлення недоторканості. Генпрокуратура миттєво завела справи щодо перешкоджання, опозиціонери заявили про побиття й тілесні ушкодження, яких їм завдали правоохоронці, а міліція влаштувала прес-конференцію, де й зробила заяву про свою невинність.

18 квітня лідер БЮТ повідомила на прес-конференції об'єднаної опозиції, що всі народні депутати з її фракції написали заяви про складення з себе депутатських повноважень. Лідер фракції "НУ" теж заявив, що «на виконання рішення Президії партії вже практично всі депутати – члени партії … написали заяви про вихід із фракції». Пані Тимошенко пояснила: «Це значить, що за будь-яких обставин ця продажна Верховна Рада вже більше існувати не буде». Це твердження теж викликало сумніви в деяких юристів і представників коаліції.

 
Атипові хвороби й ліки нового покоління

А всім іншим, залишилося тільки гадати: чому відомості про “недитячий” хабар СБУ “нарила” й оприлюднила напередодні роботи КС, чому пані Станік не зробила самовідвід, хоча б для чистоти експерименту. Чи не тому Президент погодився визнати рішення КС, що опозиція узгодила з ним свої дії, а якщо ні, то планомірна дискредитація і перешкоджання роботі КС – це пастка для Президента, для коаліції або для всіх разом. На цьому тлі заклики Європи до наших лідерів, вирішити кризу способом, який відповідає Конституції та демократичним нормам і продемонструвати цим злагоду та компроміс, видаються марними.

Список посадовців, що скористалися лікарняним як засобом політичної боротьби й особистої безпеки, на цьому тижні розширився. До хворих із Центральної виборчої комісії приєднався Генеральний прокурор пан Медведько. Є побоювання, що кількість “хворих” зростатиме в геометричній прогресії до напруженості ситуації навколо КС. Вердикт КС, зрозуміло, винесе теж соломонів, але так може статися, що він уже нікому не знадобиться. Народ навіть анекдот про це змудрував: Конституційний Cуд у повному складі запросили в Карпати, покататися на лижах: “Однак нічого не робите, тож приїздіть, подихаєте гірським повітрям”.– «Добре», – відповідають запрошені. І не їдуть. Їх знову запрошують, вони відповідають: «Шукаємо лижі». І не їдуть. Їх ще раз чемно запрошують, вони відповідають: «Шукаємо палки». І не їдуть. Про них уже й забули, аж раптом у серпні з’являються, видряпалися до лижної бази, і голова суду дає команду: «А тепер шукаймо сніг».

Стежку до правового нігілізму, здається, не перший рік міцно утрамбовують ніжки українських політичних слонів. І триватиме все це доти, доки українці не визнають право один одного на відмінність у історії, мові, культурі, традиціях і уподобаннях. Тільки тоді не матимуть живлення партії й політики, які заради влади готові ламати хребти через коліно. Тепер стоїть питання: збережемо Україну такою, якою її створили наші пращури, прадіди й діди, чи дозволимо політичним бізнесменам втілити досвід Чехії та Словаччини або, борони Боже, Югославії. Досить покладатися на серце, треба вже й до розуму вдатися.

 

СТАНІСЛАВ ТРИПІЛЬСЬКИЙ

«Народна» №15 (88) 21 квітня 2007 р.

Коментарі
Топ - новина
ДО «ФОРМУЛИ МИРУ»

02.10.2019

Замість криків про зраду і звинувачень треба зайнятись випрацюванням документів (законів) і практичних заходів з реалізації того, що допоможе зціленню України

Публікації
Правда, яку не кажуть людям

02.11.2019 

Україна, як Система, має продукувати "умови для максимальної самореалізації та задоволення матеріальних та духовних потреб кожного та умови для гідного життя всіх своїх громадян".