Віктор Янукович – український Путін? - The Washington Post
19.05.2011
У лютому 2010 року Віктор Янукович став демократично обраним президентом України, нагадує Андерс Аслунд. І вже за рік Янукович, здається, слідує політичній моделі колишнього президента Росії Владіміра Путіна – зосереджує владу у своїх руках, а багатство розподіляє серед вузького кола наближених осіб, зазначає автор статті.
Україна повернулася до Конституції 1996 року, яка надає президенту більше повноважень; міжнародна спільнота більше не вважає Україну демократичною, а місцеві вибори у жовтні минулого року поклали край низці вільних і чесних виборів, – описує ситуацію в Україні Андерс Аслунд.
Представники влади пояснюють жорсткість управління необхідністю проведення реформ. Минулого літа цьому ще можна було повірити, зауважує автор статті, адже Янукович навіть презентував амбітну програму реформ, погоджену з МВФ та підкріплену кредитом. І навіть швидко здійснив перші кроки – скорочення дефіциту бюджету і підняття цін на газ. Але подальші «реформи» аж ніяк не сприяли підвищенню конкурентноздатності України чи ринкової свободи, а були вигідні лише кільком наближеним до президента бізнесменам. Приватизація, зокрема «Укртелекому», відбулася непрозоро та за мінімальну ціну, а контракти, пов’язані з Євро-2012, здається, розподіляються без конкуренції і зарезервовані для найближчих соратників президента.
Минулого літа, пише автор статті, Янукович ввів ембарго на експорт зерна, який до того процвітав, а квоти на експорт надали лише компаніям наближених до президента осіб. У підсумку виробництво продовольства зменшується. Новий Податковий кодекс, на думку Андерса Аслунда, був вигідним лише для великих компаній, а весь тягар ліг на плечі дрібних підприємців. І хоча після вето Януковича найгірші положення кодексу були усунуті, міжнародні аудитори відзначають погіршення податкової системи.
Але, здається, у щорічному зверненні до парламенту 7 квітня Янукович уже відкинув свої претензії на проведення реформ, окрім приватизації, а говорив лише банальності. Пенсійну реформу і реформу газового сектора відкладено, квоти на експорт зерна збережено, а процес відшкодування ПДВ застопорився. Тобто, узгоджені з МВФ реформи були провалені, зауважує автор статті.
Однак «найбільш зловісний аспект президентства Януковича – використання судової системи для репресій проти опонентів і ЗМІ», – пише Андерс Аслунд. За це нове керівництво України розкритикував Держдепартамент США.
Щодо справи проти Леоніда Кучми, то тут щодо мотивів Януковича в ЗМІ обговорюється кілька версій. Але навряд чи хтось вірить, що Янукович з його ставленням до опозиції та відсутністю інтересу до розслідування справи раніше, раптом перейнявся встановленням істини у причетності Кучми до вбивства Георгія Гонгадзе, зауважує автор статті. Серед версій щодо мотивів Януковича – розслідування проти інших політиків часів Кучми, зокрема Володимира Литвина; бажання наближених до Януковича олігархів забрати у зятя Кучми Віктора Пінчука телеканали або металургійні заводи; а також помста Януковича Кучмі за незастосування сили під час Помаранчевої революції 2004 року.
Тим часом економічне зростання в Україні минулого року становило скромні 4%, і цього року очікується такий самий показник. Організація Transparency International констатує зростання корупції.
«Чи може таке жахливе правління довго протриматися в сьогоднішній Європі», – запитує Андерс Аслунд. На його думку, дух Помаранчевої революції проявляється у численних протестах українців з різних приводів. А рейтинг популярності Януковича та його партії з часу виборів впав на дві третини. Більшість українців, навіть на російськомовному сході, переконані, що їхня країна прямує в хибному напрямку.
«Янукович, здається, не усвідомлює того, що доводить російський приклад: для політичного виживання, навіть за легкого авторитаризму, необхідно залишатися надзвичайно популярним», – висновує автор статті.
Оригiнал матерiалу:
http://www.washingtonpost.com
Топ - новина
ДО «ФОРМУЛИ МИРУ»
02.10.2019
Замість криків про зраду і звинувачень треба зайнятись випрацюванням документів (законів) і практичних заходів з реалізації того, що допоможе зціленню України
Публікації
Правда, яку не кажуть людям
02.11.2019
Україна, як Система, має продукувати "умови для максимальної самореалізації та задоволення матеріальних та духовних потреб кожного та умови для гідного життя всіх своїх громадян".