Розсилка

підписатися

RSS-стрічка новин з сайту

Наші партнери
Тижневик "Народна"
Виступ народного депутата України фракції Народної Партії В.В.Чернія на пленарному засіданні Верховної Ради України 21 лютого 2012 року

21.02.2012

Шановний Володимире Михайловичу, шановні колеги! Постійні енергетичні виклики та вже політичне поняття "газ" мають, нарешті, змусити нас перейти до системних рішень і дій по їх розв’язанню. На наш погляд, позитивно змінити українську економіку та суспільні соціальні відносини може відкриття широкого фронту боротьби за високу енергоефективність, енергозбереження та ощадливість. Справа не стільки в підвищенні енергонезалежності і конкурентоздатності, скільки в обов'язковому здійсненні при цьому модернізації технологій, соціальної інфраструктури, системи управління, менеджменту в енергоспоживанні й навіть модернізації свідомості усіх прошарків населення і керівників усіх рівнів.

Першочерговими і найбільш складними проблемами є скорочення споживання та здешевлення теплової енергії на опалення житла та соціальної інфраструктури, куди спрямовується сьогодні 20% усіх енергоносіїв, які споживає держава. Чи не найбільшу питому вагу має газ. Швидка зміна дорогих імпортних енергоносіїв на вітчизняні, в тому числі місцеві поновлювані, та стимулювання повсюдно, від об'єкта до кожної квартири, мотивованого встановлення приладів обліку і регулювання – це два основних першочергових заходи для всіх без винятку галузей народного господарства і соціальної  інфраструктури.

Наведу приклад. З 450 тисяч тонн пеллет, які виробляються в Україні, більше 80% експортується. І обсяги експорту постійно зростають. Калорії й енергія, яка міститься у них, продаються вдвічі дешевше, ніж ми купуємо їх у газі. Мотивація виробників пеллет в інвестування об’єктів і споживання біопалива зовсім відсутня. А повернення ПДВ відіграє роль антистимулу, на жаль.

Енергія – це енергія. Чи при продажі, чи при купівлі. І ціна має відрізнятися лише за рівнем її технологічності. Є потреба такі підходи в ціновій політиці застосувати до всіх енергетичних ресурсів. Широке застосування систем опалення з використанням вільної нічної електроенергії – це ще одне джерело власних українських можливостей скорочення споживання газу.

Подолання штучних бар’єрів у застосуванні електроенергії по нічних тарифах для систем опалення замість газу та всебічне стимулювання цього процесу може дати скорочення його споживання в системах опалення до 10%. Приклади високої активності населення у встановленні індивідуального опалення в багатоквартирних будинках широко відомі. Сьогодні деякі громадяни самі утеплюють стіни своїх квартир, навіть порушуючи при цьому архітектурні норми. Бо мотивація у скороченні витрат на опалення суттєва.

Але без поквартирних приладів обліку і регулювання споживання тепла від централізованих джерел ніякої мотивації в ощадливості теплової енергії не з’явиться. Тому Міністерству регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України потрібно приймати рішення про засіб вимірювання і, головне, регулювання споживання теплової енергії від централізованих джерел опалення до квартир у багатоповерхівках.

Для вирішення озвучених проблем, широкомасштабного впровадження енергоефективних, швидкоокупних проектів необхідно як мінімум 5 років спрямовувати на них не менше 1% фінансування бюджетних галузей, можливо, через державні, галузеві або регіональні фонди на основі зворотності. Це створить систему, коли кошти на впровадження нових енергоефективних проектів будуть спрямовані з економії, отриманої від реалізації попередніх. Формування такої системи повинно стати головним і терміновим завданням усіх інституцій влади на наступний період. Дякую за увагу.

 

Коментарі
Топ - новина
ДО «ФОРМУЛИ МИРУ»

02.10.2019

Замість криків про зраду і звинувачень треба зайнятись випрацюванням документів (законів) і практичних заходів з реалізації того, що допоможе зціленню України

Публікації
Правда, яку не кажуть людям

02.11.2019 

Україна, як Система, має продукувати "умови для максимальної самореалізації та задоволення матеріальних та духовних потреб кожного та умови для гідного життя всіх своїх громадян".