Розсилка

підписатися

RSS-стрічка новин з сайту

Наші партнери
Тижневик "Народна"
Так виборювалася свобода

20.01.2012

22 січня Україна в черговий раз відзначить День Соборності, а з нинішнього року, згідно з Указом Президента, ще й День Свободи. Започатковано це свято на честь злуки Української Народної Республіки (УНР) і Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР). Урочистості з цього приводу відбулися 93 роки тому – 22 січня 1919 року в Києві. Україна в ті роки палала у вогні страшного протистояння сил різного політичного спрямування – самостійників, більшовиків, анархістів, денікінців, її території прагнули загарбати росіяни, поляки, німці, війська Антанти.

22 січня 2012 року кияни, стомлені черговою зміною влади у місті, стали свідками урочистого дійства з церковними дзвонами, хресним ходом, військовим парадом, палкими промовами тодішніх політичних лідерів. Навряд чи його учасники думали, що через 14 днів ті, хто скріпив злуку своїми підписами, будуть чимдуж тікати з Києва під батогом ворожих військ.

Якими ж були на той час дві українські держави, що вирішили об’єднатися? Обидві перебували у стані війни: УНР – з Радянською Росією, якій Директорія оголосила війну 19 січня 1919 року, ЗУНР – з новоствореною польською державою. Ситуація на фронтах складалася не на користь згаданих вище українських державних утворень. 3 січня того ж року червоні частини увійшли до Харкова, 12 січня – до Чернігова, 19 січня – до Полтави, 27 січня – до Катеринослава. А вже у лютому Директорія взагалі опинилася у становищі кочівників без власної території. Як співалося у тодішній пісні: «У вагоні Директорія, під вагоном – територія».

Нищівної поразки від польської армії зазнали також військові формування ЗУНР, створеної у листопаді 1918 року. Вигнана зі своїх земель у липні 1919 року 50-тисячна Галицька армія перейшла через Збруч на Велику Україну. З перших же днів після злуки між воєначальниками і політиками обох українських держав розпочалися чвари, які згодом переросли у неприховану ворожнечу.

Власне по-іншому й не могло бути, адже Директорія складалася переважно з представників лівих сил, а в західноукраїнському уряді переважали представники буржуазних партій. Вже восени 1919 року обидві українські армії опинились на грані повного розгрому. Галицький генерал Мирон Тарнавський з частиною свого війська перейшов на бік Денікіна, решта «січовиків» стали під червоні прапори, Петлюра зі своїми поріділими військами був витіснений на польську територію.

З цього приводу канадський історик Орест Субтельний написав: «У гнітючому фіналі залишки двох українських урядів і армій опинилися у таборах своїх взаємних ворогів». Тобто те, що відбулося на Софіївській площі 22 січня 1919 року, можна поцінувати «як протокол благих намірів» збанкрутілих політиків. Задумаймося: чи може створити могутню державу народ, якому і нині бракує єдності?!

Анатолій Сисой

Коментарі
Топ - новина
ДО «ФОРМУЛИ МИРУ»

02.10.2019

Замість криків про зраду і звинувачень треба зайнятись випрацюванням документів (законів) і практичних заходів з реалізації того, що допоможе зціленню України

Публікації
Правда, яку не кажуть людям

02.11.2019 

Україна, як Система, має продукувати "умови для максимальної самореалізації та задоволення матеріальних та духовних потреб кожного та умови для гідного життя всіх своїх громадян".