Розсилка

підписатися

RSS-стрічка новин з сайту

Наші партнери
Тижневик "Народна"
Наша любов – Качанівка

05.08.2011

f3jdfh7dg_250.jpgСеред великого розмаїття самобутніх місць, якими славиться Чернігівщина, одним із найбільш унікальних є Національний історико-культурний заповідник “Качанівка”. Уже 10 років активно впливає на розвиток закладу його генеральний директор, заслужений працівник культури України, депутат Ічнянської районної ради від Народної Партії Володимир Борисович Буренко. А розповідають про Качанівку його колеги: Інна та Тарас Шевченки. 

В Ічнянському районі, що на південному сході Чернігівщини, розташоване мальовниче село Качанівка, яке  влітку потопає у розмаїтті квітів і трав. Село маленьке, зовсім непримітне. І нічим би воно не вирізнялось поміж багатих на чудову природу сіл Полісся, якби не його цікава історія.

На території Качанівки протягом двох століть створювався архітектурно-парковий ансамбль – унікальна пам¢ятка кінця ХУІІІ – початку ХХ століть. Створена на основі палацового ансамблю і парку, дворянська садиба була зведена однією з перших на Лівобережній Україні в 70-х роках ХУІІІ століття. Сьогодні це єдина садиба, яка зберегла цілісність планувального рішення ансамблю, свою стильову єдність до теперішнього часу всупереч усім негараздам історичного розвитку країни. Нині – це Національний історико-культурний заповідник “Качанівка”.

Садиба унікальна за своєю архітектурною самобутністю, історичною цінністю та своєрідністю ландшафту. З нею пов¢язані імена великих людей, з якими ототожнювалася культурна еліта минулого України. Стіни качанівської садиби чули артистичне читання своїх творів Тарасом Шевченком, Миколою Гоголем, чудовий голос Гулака-Артемовського; тут зародилися всіма знані українські пісні Михайла Глінки, тут він працював над знаменитими “Запорожцями...”, а історик Дмитро Яворницький та науковець Михайло Максимович розмірковували про життя. Не творити в цій обителі муз було неможливо. Художньо-архітектурне середовище, чарівна природа, привітна гостинність господарів Качанівки надихали на творчість усіх, хто сюди приїздив.

Першим власником садиби був Федір Болгарин. У нього садибу купив співак придворної капели Федір Каченівський, від якого її успадкував родич, майор Михайло Каченівський. Від їхніх прізвищ і походить назва садиби. Потім це була власність російського полководця, генерал-фельдмаршала, графа П.Рум¢янцева-Задунайського та його спадкоємців. Після нього садибою по черзі володіли українські поміщики Почеки, три покоління представників старовинного козацько-старшинського роду меценатів і славетних колекціонерів Тарновських, цукрозаводчика  Павла Харитоненка, князя Михайла Урусова, камер-юнкера Михайла Оліва. Господарі Качанівки з великою любов¢ю доглядали і, виявляючи неабиякий художній смак, прикрашали садибу. Можливо, саме добрий дух господарів оберігав садибу від історичних перипетій, не даючи остаточно зруйнувати унікальні пам¢ятки архітектури та садово-паркового мистецтва: розкішний палац із флігелями, величаву альтанку, Георгіївську церкву, будинок садівника, “романтичні” руїни, паркові містки.

Протягом ХІХ – ХХ ст. ансамбль неодноразово перебудовувався, змінювалася його площа. Архітектурні споруди набули рис класичного стилю, а площа парку досягла 732 га. До нашого часу збереглося 15 будівель різного призначення, величезний парк і ставки. Сьогодні загальна територія заповідника становить 568, 63 га, з них 125,5га займає водне плесо.

Епоха руйнації для Качанівки настала з приходом радянської влади з 1918 року, коли садиба була націоналізована. Для нової влади було ненависним все, що стосувалося колишніх господарів – панів, у яких вбачався ворожий клас.   Збереглися свідчення, які дають підстави для висновку, що 1918-1923 роки були найзгубнішими для Качанівки.

1925 року в садибі було облаштоване дитяче містечко – комуна ім. Воровського, де знайшли притулок діти – сироти. Далі “дворянське гніздо” використовували в оздоровчо-лікувальних цілях. Почергово змінювали один одного різнопрофільні санаторії. Так тривало до 1981 року, коли естетичні якості Качанівки по достоїнству були оцінені вітчизняними спеціалістами. Згідно з постановою ЦК Компартії України та Ради Міністрів УРСР від 24 листопада 1981 року Качанівку було оголошено Державним історико-культурним заповідником. Враховуючи велике значення заповідника у справі збереження особливо цінних об¢єктів історії, культури, архітектури, що унікально поєднані з ландшафтом, а також його роль у відродженні та розвитку національно-культурних традицій українського народу, указом Президента України від 27 лютого 2001 року йому було надано високий статус «національного».

Свою діяльність заповідник спрямовує на відродження садиби як музейного центру. З цією метою проводиться науково-дослідна, експозиційна, культурно-просвітницька, фондова робота. За цей час у заповіднику проведено значну роботу з наукового обгрунтування проекту відтворення інтер’єрів палацу, розроблено тематико-експозиційний план музеєфікації палацу, план пристосування і використання будівель (пам’яток архітектури). Це дало змогу розпочати поетапне відновлення інтер’єрів палацу, розгорнути цікаві виставки. На сьогодні у заповіднику розгорнуто 15 експозицій (11-постійних, 4-тимчасові), влаштованих на фондових матеріалах заповідника та інших музейних закладів. Протягом останніх років зали палацу експонували музейні цінності Дирекції художніх виставок України (м.Київ), Інституту декоративно – прикладного мистецтва і дизайну ім. Бойчука (м.Київ), Національного заповідника «Давній Галич» (Івано-Франківська обл.), Національного музею Тараса Шевченка, Ічнянського районного краєзнавчого музею.

З метою розвитку туристичної інфраструктури по території заповідника та виставкових залах розроблено і діють чотири екскурсійні маршрути  тривалістю 2-4 год., що сприяло відчутному збільшенню туристів і відвідувачів за останні роки не лише з усіх регіонів України, а й країн близького і далекого зарубіжжя: Росії, Білорусі, Польщі, Молдови, Литви, Латвії, Німеччини,Франції,Італії, США, Японії, Китаю, ОАЕ тощо. До послуг туристів і відвідувачів 15 екскурсійних об’єктів, меморіальні місця, пов’язані з перебуванням у Качанівці визначних особистостей, вікові дерева (250-400 років), дерева-екзоти як пам’ятки природи. Для зручностей відвідувачів  облаштовано місця відпочинку.

Нині заповідник є місцем проведення культурно–мистецьких заходів, науково-практичних конференцій, мистецьких пленерів, урочистостей з нагоди знаменних дат і ювілеїв, пов’язаних з історією садиби та культурним минулим краю. З метою відродження садиби як національного культурно – мистецького центру в заповіднику з 2004 року започатковано і шість років поспіль проводиться літературно-мистецьке свято «Качанівські музи». В останні роки відбулися наукові читання та дві наукові конференції із залученням науковців із садибної архітектури, палацово – паркових ансамблів Білорусі, Росії, Польщі.

Налагоджено стосунки з нащадками родини, які тривалий час володіли Качанівкою. Нащадками родини Тарновських в 1999 році створено міжнародний фонд “Друзі Качанівки”, метою якого є забезпечення схоронності і відновлення палацово-паркового комплексу, який належить до визначних об¢єктів культурної спадщини України.

Качанівський палацово-парковий ансамбль включено до Державного реєстру національного культурного надбання, до національної системи туристичного маршруту “Намисто Славутича”. Екскурсійно-туристичне значення Качанівки підсилюють розташовані неподалік пам¢ятки ХІХ ст. – Державний дендрологічний парк “Тростянець”, палацово-паркові ансамблі в Сокиринцях, Дігтярах, Густинський жіночий монастир.

У перспективі розвитку заповідника передбачається повна реставрація всіх дотепер збережених пам`яток архітектури й садово-паркового мистецтва, відтворення втрачених раніше найцікавіших споруд садибного комплексу з пристосуванням їх для потреб туризму; упорядкування паркової території, відновлення його історичних ландшафтів, композицій; створення видавничо-поліграфічної бази з виготовлення рекламно-сувенірної продукції; створення інфраструктури для надання туристичних послуг. 

Інна Шевченко,

Тарас Шевченко

(Чернігівська область)

Коментарі
Топ - новина
ДО «ФОРМУЛИ МИРУ»

02.10.2019

Замість криків про зраду і звинувачень треба зайнятись випрацюванням документів (законів) і практичних заходів з реалізації того, що допоможе зціленню України

Публікації
Правда, яку не кажуть людям

02.11.2019 

Україна, як Система, має продукувати "умови для максимальної самореалізації та задоволення матеріальних та духовних потреб кожного та умови для гідного життя всіх своїх громадян".